Többet ártanak, mint használnak a lombszívók
A benzinmotoros készülékek képesek a legnagyobb teljesítményre, ugyanakkor ezeknek van a legjelentősebb egészségkárosító hatása.
“A lombszívókban nincsen katalizátor. Az ember követlenül lélegzi be a finom port, ahogyan a motor által kibocsátott gázokat is, ha használat közben a mellkasáig emeli a készüléket” - mondja a szakember.
A készülékek által keltett hangzavar romboló hatását sem szabad alábecsülni: “A motor 80 és 110 decibel közötti hangkibocsátása egy szinten áll egy légkalapács vagy egy láncfűrész keltette zajjal.” A fogyasztóvédelem ezért kifejezetten tanácsolja a védőszemüveg, valamint a maszk és a fülvédő használatát, még akkor is, ha ezek a magánemberek részére nem kötelezően előírt feltételek. Emelett a készüléket csak megadott, a közösségben egyeztetett időpontokban lenne szabad használni.
A zaj az állatokat, különösen a madarakat is stresszeli. “Ez különösen a párzási időszakban, az év elején és ősszel káros, amikor az állatok takarékoskodnak az energiáikkal, hogy átvészeljék a telet” - tette hozzá a környezetvédelmi biztos.
Alternatíva lehet az akkumulátoros, vagy az elektromos meghajtású lombszívó. Az akkumulátoros modellek csendesebbek, ám kisebb teljesítményűek és igen drágák. Az elektromos készülékek már olcsóbbak, ám használat közben a kábel hossza határozza meg, mekkora területen takaríthatunk velük. A szakértők az EU-Ecolabel jelöléssel ellátott, környezetbarát lombszívókat ajánlják.
Fontos továbbá, hogy a lehullott lombra ne csak szemétként tekintsünk, hiszen az őszi-téli időszakban meleg vackot biztosíthat a sündisznóknak és egyéb kisemlősöknek. A lombot ráadásul seprűvel, gereblyével és ásóval is össze lehet szedni. A lombszívó keltette légáramlat akár a 200 km/órát is elérheti, ami sok kicsi, talajszinten élő állatra nézve halálos.
Szerző: Galambos Dániel